Головна
Що таке LGP-матриця і принципи її роботи

Що таке LGP-матриця і принципи її роботи

Світлопровідна матриця або LGP-matrix (Light Guide Plate) – сучасна технологія торцевого підсвічування, що знайшла широке застосування в сфері виробництва всіляких світлотехнічних виробів, зокрема, рекламоносіїв.

Ця технологія базується на розташуванні світлодіодів в торці прозорого листового матеріалу (акрилового скла), на внутрішню поверхню якого наноситься спеціальне гравірування, що складається з мікролінз – неоднорідностей різних форм (точок, подряпин, ліній).

Проникаючи всередину скла, світло добре рівномірно розсіюється по всій площі матеріалу, а при попаданні на мікролінзу – за його межі.

Схема торцевої засвічення:

Нормальна повноцінна робота LGP-матриці забезпечується:

  • самою LGP-матрицею;
  • джерелами світла (світлодіодами);
  • розсіювачем світла і його відбивачем.

Сфера використання LGP-матриць

Широко застосовуються там, де є необхідність в комбінації « рівномірна засвічування + мінімальна товщина матеріалу &raquo Наприклад, в таких виробах, як тонкі світлові панелі – фреймлайти 3 основних видів («Crystall», «Magnetic » и «Click»). А ще при:

  • виготовленні тонких світильників різних конфігурацій, в тому числі – для приміщень з високими вимогами до якості освітлення;
  • дизайнерському оформленні інтер'єру;
  • виготовленні світлових полиць;
  • підсвічуванні кухонних фартухів (скіналі), що представляють собою спеціальні вставки в кухонний фасад у вигляді декоративних панелей і листів з різних матеріалів для фінальної обшивки.

Технології отримання світлорозсіювальних матриць

  1. V-CUT: на акрил за допомогою гравірувального обладнання наноситься сітка з ліній.
  2. УФ-друк на акрилі.
  3. DOT-PRINT: технологія шовкографічного друку на акрилі за допомогою спеціальних фарб, які роз'їдають його поверхневий шар.
  4. З готового оргскла з мікрочастинками, вкрапленнями всередину одразу безпосередньо при виробництві.
  5. З оргскла, на яке мікролінзи наносяться методом екструзії (продавлювання матеріалу через формуючий отвір).
  6. За допомогою самоклеючої плівки з точками. Але цей метод був малоефективний і застарів, тому виробники LGP від нього відмовилися.
  7. За допомогою універсальної лазерної матриці, що має на увазі нанесення точок з регулярним малюнком за допомогою гравіювання лазером.
  8. За допомогою лазерної матриці, підібраною під розмір, коли точки наносяться гравірувальним обладнанням за спеціально розробленим малюнком.

 

Про основні правила роботи LGP

1. Параметр товщини:

  • для виробів, ширина яких до 600 мм, можна застосовувати матрицю, товщиною 3 мм;
  • для виробів, ширина яких знаходиться в межах 600-1200 мм – матрицю, товщиною 4 мм;
  • вибір матриці, товщиною понад 4 мм може бути обумовлений тільки жорсткістю або специфічним дизайном виробу.

Вважається, що яскравість тонких світлових коробів, зменшена від країв до центу на 25-30% – абсолютно прийнятна, так як навіть на чистому білому полі практично непомітна людському сприйняттю..

Також само прийнятна і непомітна для ока деградація яскравості, що складає навіть до 50%, яка в основному проявляється при підсвічуванні не однотонних поверхонь (як то – картини, портрети або малюнки).

2. Вимоги до джерел освітлення

Торець матриці не повинен мати будь-яких дефектів і має бути прозорим. Світлодіоди повинні знаходитися в максимально щільному контакті з торцем матриці і бути чітко розташованими щодо її центру.

Навіть якщо проміжок між ними складає всього 1 мм, яскравість вже буде знижена приблизно на 25%.

Тому дуже доречним при торцевому підсвічуванні є використання жорстких світлодіодних лінійок, які найкраще прилягають до торця акрилу і не сприяють його деформації, тому що відрізняються малим тепловиділенням.

Одностороннє засвічення матриці рекомендуємо для виробів невеликих габаритів. В такому випадку протилежний НЕ засвічений торець заклеюється світловідбиваючою плівкою.

3. Відбивач

Безумовно, бажаним є використання спеціального світлотехнічного відбивача (дуже тонкого світло-непрозорого рулонного матеріалу). Але і його заміна звичайним білим ПВХ не складе проблем. .

Якщо використовуються матриці, що світять в обидві сторони, функції відбивача виконує розсіювач.

4. Розсіювач

У більшості випадків в якості розсіювача використовується « бекліт » – транслюцентний матеріал, що сприяє рівномірному розсіюванню світла по всій площині.

За допомогою інших спеціальних розсіювачів можна домогтися збільшення яскравості ще на 5-7%, але в них є потреба тільки у тонких світильників, в яких дуже важливий кожен відсоток ККД.

5. Правила збирання:

  • Робота з LGP-матрицею вимагає максимальної акуратності, так як торцеве підсвічування робить помітними будь-які дефекти, чи то подряпину або відбитки пальців. Тому, бажано використовувати гумові рукавички.
  • Якщо все таки у результаті недбалої роботи з матрицею з'явилися дрібні подряпини, їх можна вивести пальником, але тільки за умови, що вони перебувають там, де немає мікролінз.
  • Видалення захисної плівки з LGP потрібно проводити в самий останній момент.
  • Ні в якому разі ні з однієї, ні з іншої сторони матриці на неї нічого не можна приклеювати! Навіть під прозорою захисною плівкою вона перестане світити. Локація відбивача і розсіювача – виключно по периметру.
  • При монтажі рекламних світлових панелей (напр., таких, як « крісталлайт », або « повітряних » дизайнерських світильників або інших конструкцій) рекомендується до використання спеціальний струмопровідний трос з мідними жилами, що зменшують його електричний опір, але бережуть міцність. Тому, навіть на довгих тросах яскравість істотно не втрачається.
  • Використання декількох LGP-матриць одночасно доцільно для підсвічування великих світлових коробів. Але для цього світлорозсіювальну поверхню потрібно монтувати дистанційно від матриці на відстані приблизно 25 мм.