«Жили-були два брати: Вектор і Растр. І у кожного з них була своя графіка» – саме так по-казковому можна озвучити тему всієї нижчевикладеної інформації, яку для Вас підготували фахівці РВК «Ташута». І з якою Вам обов'язково потрібно ознайомитися, якщо Ви не особливо знаєтеся на цьому питанні, але:
Навіть якщо Ви добре знаєте різницю між цими видами графіки, ніколи не заважає освіжити знання, отримані раніше. Тому що різниця - суттєва, хоч і растрове, і векторне зображення однаково є графічними об'єктами.
Як правило, це поняття має на увазі зображення об'єктів, як реальних, так і уявних, але саме тих, які сприймаються нашим зором. Особливе місце в роботі з зображеннями займає комп'ютерна графіка. Кожне комп'ютерне зображення має свій окремий файл певного формату, який і називається графічним.
Залежно від формування зображення на комп'ютері, графіка ділиться на::
в залежності від цифрового охоплення на:
Розберемося докладніше у векторній і в растровій формах графічних даних.
1. Особливості
Для того, щоб розшифрувати поняття «растра», можна провести асоціацію з сіткою, шахівницею або з мозаїкою, пазли якої мають вигляд маленьких комірок, що заповнюються пікселями. Свого роду - прямокутна матриця.
Тобто, растрове зображення - це масив пікселів, які є найменшими неподільними елементами, що містять інформацію про колір і яскравість. Хоча самі вони залишаються невидимими для людського ока і сприймаються єдиним безперервним цілим.
Але при збільшенні і масштабуванні зображення «комірковість» на екрані або при друці стає помітною. Тому в растровій графіці важливим є поняття «роздільної здатності» - тобто кількості точок, що вміщаються на одиницю виміру, яка записується відомої абревіатурою dpi («dots per inch» - кількість точок на дюйм). Чим більше точок (пікселів) на один дюйм зображення, тим воно візуально якісніше і чіткіше.
Джерела растрових зображень: цифровий фотоапарат, відеокамера, сканер, різна медична апаратура. Найбільш популярний редактор для роботи з растровою графікою – Photoshop. Найпопулярніші формати файлів: JPEG, PNG і GIF.
2. Переваги та сфера застосування
3. Недоліки
1. Особливості
Тут вже пікселі не фігурують. «Будівельними блоками» векторної графіки є опорні точки і криві, що їх з'єднують. Цю кривизну описують математичні формули (вони ж - «функції» або «вектори»).
І це абсолютно не означає, що, або Ви, або дизайнер, повинні оперувати знаннями з вищої математики, пам'ятати всілякі формули і бути експертом по параболах і синусоїдах. Для цього спеціально придумані графічні редактори, які просто дозволяють розставляти крапки зображення, з'єднуючи їх лініями за допомогою перетягування комп'ютерної миші. Саме так і створюється та чи інша форма на зображенні.
У роботі з векторною графікою на допомогу завжди приходять найпопулярніші програми – це Adobe Illustrator і Corel Draw. Найпопулярніші формати файлів: SVG і AI.
Можливо, Вам знайоме поняття «крива Безьє», названа на честь французького математика, який застосовував математичні криві в процесі конструювання кузова авто «Рено». Саме вона найчастіше і використовується в якості універсальної, досить простої і геометрично наочної формули для побудови векторної графіки. А все тому що зберігає свою форму при масштабуванні.
2. Переваги та сфера застосування
3. Недоліки
Чи можливо поєднати векторну і растрову графіку? Можливо. Все залежить від досвіду дизайнера, з яким Ви будете працювати. Векторні об'єкти легко конвертуються в растрові (для цього існують спеціальні конвертери), а ось навпаки – вже набагато складніше.
Хоча, навіщо все ускладнювати! Кожен вид графіки має як свої плюси, так і мінуси, тому що слугує для вирішення різних завдань. Головне – зрозуміти: яке завдання стоїть саме перед Вами і яким має бути кінцевий результат.